• 2011-04-28 22:27
  • Robert Szydlik

Boćki ze zdjęcia od kilku dni towarzyszą mi w pracy...

Od stycznia do czerwca tego roku pracuję na zastępstwie w Zespole Szkół w Stryjkach. Po raz pierwszy w życiu - zgodnie z ukończonym 13 lat temu kierunkiem studiów - realizuję się zawodowo jako polonista. Praca ta bywa ciężka, ale chwilami daje prawdziwą satysfakcję! Miejsce pracy też nie jest bez znaczenia, bo skoro jest położona z dala od miasta to oferuje "piękne okoliczności przyrody", co widać na załączonym obrazku. Te boćki od kilku dni towarzyszą mi w pracy. Klekoczą w swoim gnieździe posadowionym na drzewie stojącym zaledwie 5 m od budynku szkolnego. I wszystko wskazuje na to, że "doczekamy się" młodych. Obiecałem uczniom, że będziemy śledzić bocianią rodzinkę. Kto wie, może obserwacje uczniów staną się później wdzięcznym tematem wypracowania?
R. Sz.Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.