• 2008-09-08 09:24
  • Robert Szydlik
Kto załatwił starą

Być może właśnie ja ;-) W każdym razie zgłosiłem się do tej redakcji tuż przed jej zniknięciem z rynku...

Przez kilka miesięcy pisałem recenzje płyt do miesięcznika "Machina" (to pismo miało innego wydawcę i inny styl niż dzisiaj). Od ówczesnego naczelnego Marcina Prokopa otrzymałem zamówienie na kilka większych artykułów, niestety pismo to niebawem zamknięto i artykuły poszły na chwilę do szuflady po czym ukazały się na stronie portalu Polki.pl...

Zamknięcie "Machiny", podbnie jak wcześniej "XL-a" pokazało, że polska nie jest rynkiem muzycznym porównywalnym z amerykańskim czy brytyjskim, a bliżej mu - niestety - do niemieckiego czy rumuńskiego. Na rynku pozostały nieliczne pisma, takie jak "Tylko Rock" (kilkakrotnie zmieniający wydawcę i tytuł), niby-gazety wydawane przez wytwórnię płytowe ("Metal Hammer", "Mystic Art") czy gazety branżowe. Muzyka popularna musiała od tego momentu mieścić się w wąskich łamach gazet o przeróżnej tematyce i wydawanych "pod ziemią" zinach a z czasem przede wszystkim w internecie i prasie młodzieżowej

Kilka moich recenzji z "Machiny" do dziś jest dostępnych w archiwum Onetu.

R. Sz.

Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.