I Europejska Konferencja Heraldyczno-Weksylologiczna

27-29 września 2012 r. wziąłem udział w I Europejskiej Konferencji Heraldyczno-Weksylologicznej w Cieszynie. Miałem zaszczyt znaleźć się w gronie zaledwie dziewięciu polskich projektantów (bądź zespołów projektowych) dopuszczonych do wystawienia swoich prac.

Konferencja gościła przede wszystkim heraldyków, weksylologów i projektantów z państw Europy Środkowej i Wschodniej - Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech, Macedonii i Chorwacji, ale wśród gości konferencji i prelegentów byli także Niemcy, Hiszpanie (właściwie Katalończycy) i Amerykanin.
I Europejska Konferencja Heraldyczno-Weksylologiczna stanowiła forum wymiany doświadczeń, a także materiałów i publikacji, dla naukowców, projektantów a także członków towarzystw heraldycznych i weksylologicznych oraz agend rządowych takich jak polska Komisja Heraldyczna działająca przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Więcej na temat I Europejskiej Konferencji Heraldyczno-Weksylologicznej znajdą Państwo w linkach poniżej:
- Informacje ogólne
- Uczestnicy konferencji
- Program


Robert SzydlikPonad głowami uczestników powiewały flagi ich państw...


Uczestnicy konferencji. Z aparatem Alfred Znamierowski
- gospodarz (Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny)
i członek Komisji Heraldycznej działającej przy MAiCReferaty i wystąpienia były symultanicznie tłumaczone z polskiego na angielski
lub z angielskiego na polski


Wystawa moich prac...


..ciąg dalszy


Przewodniczący Komisji Heraldycznej działającej przy MAiC ks. dr Paweł Dudziński
omawia przykłady "herbów" straszących w niejednej gminie...Sebastiá Herreros i Agüi interesująco rozprawiał o heraldyce i weksylologii katalońskiej...


Podczas konferencji nie zabrakło akcentów humorystycznych.
Oto ostatnia strona prezentacji Katalończyka ;-)Wykład Alfreda Znamierowskiego "Funkcje i użycie herbu miejskiego"


Bóbr w heraldyce może wyglądać na przykład tak...


Podczas zwiedzania cieszyńskiego ratusza zająłem miejsce burmistrza ;-)


Rynek w Cieszynie

Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.