• 2009-09-08 03:11
  • Robert Szydlik
Na imię ci będzie

Już pięć lat ma gazeta, którą tak właśnie ochrzciłem.

Zostałem "ojcem chrzestnym” nowego na rynku wydawniczym miesięcznika skierowanego do młodzieży. Stało się tak dlatego, że wymyśliłem "imię” dla tego "noworodka” czyli tytuł czasopisma – "Fun Club” (gra słów; ang. fun = zabawa, rozrywka). Pierwszy numer pisma ukazał się na rynku 1 czerwca 2005 roku. W innym kraju i innej rzeczywistości zainkasowałbym pewnie za taką myśl kilka tysięcy $ albo € albo £. Ale nie Polsce i nie w fabryce, w której każda twoja myśl w momencie, gdy ją wypowiesz, przestaje być twoją własnością. Satysfakcja jednak pozostała. Ojciec chrzestny kojarzy mi się dobrze i w kontekście tradycyjnym, i w kontekście doskonałej książki autorstwa Mario Puzo (a później też wybitnej ekranizacji z moim imiennikiem De Niro w roli głównej).

R. Sz.

Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.