• 2015-06-24 19:19
  • Robert Szydlik
KOLEJNA SESJA RADY POWIATU ZA NAMI...

Wierzę, że także z poziomu opozycji można zmieniać rzeczywistość i należy to czynić, co wspólnie z Koleżankami i Kolegami z Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość staramy się czynić.

Jakie były dziś najważniejsze wydarzenia na sesji?

  1. Przygotowaliśmy szereg uwag do uchwały zmieniającej statut powiatu, mieliśmy jednak nadzieję, że uda się tę uchwałę zdjąć z porządku obrad i ponownie skierować do pracy w komisjach. Uznaliśmy, że ma zbyt wiele wad, by dało się je usunąć "od ręki" podczas sesji. Ku naszemu zaskoczeniu i satysfakcji wniosek o zdjęcie tej uchwały z sesji zgłosił sam przewodniczący Komisji Statutowej p. Jerzy Mikulski. To dobra decyzja.
  2. Rada udzieliła absolutorium zarządowi - jednogłośnie. Nie mogło być inaczej, wszak było to absolutorium dla obecnego zarządu za rok 2014, którego większą część pracował zarząd poprzedniej kadencji.
  3. W imieniu Klubu PiS zgłosiłem wniosek, by zdjąć z porządku uchwałę podnoszącą opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi powiatowej. Dotychczas od tych opłat przysługiwała 90% bonifikata dla wykonawców sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, a w nowym projekcie nie dość, że stawki szły o 100% w górę, to nie przewidziano żadnej ulgi dla gmin. ZA naszym wnioskiem głosowało 14 radnych, przeciwko 13, ale tu potrzebna była większość ustawowego składu rady - czyli 15 głosów. Nie mniej w dalszej części sesji uchwałę te wycofał z porządku sesji starosta - w imieniu wnioskodawcy, czyli zarządu ;-). Mam nadzieję, że w kolejnej wersji uchwały przywrócone zostaną ulgi dla gmin. Zwłaszcza we wschodniej części powiatu jest to istotna kwestia.
  4. W imieniu Klubu Radnych PiS zgłosiłem wniosek, by komisje stałe rady pochyliły się nad zgłoszonym projektem uchwały ws. utworzenia publicznego rejestru umów zawieranych przez powiat. Temat ten 2 lata temu forsowałem w Tłuszczu - skutecznie. Czy uda się w powiecie? Wierzę, że tak, bo chociaż starosta przyjął mój wniosek z wymownym uśmiechem, to także po stronie obecnej koalicji część radnych przyjęła pomysł życzliwie. Wszak powiat wydaje środki publiczne, więc każdy z mieszkańców powinien móc na bieżąco sprawdzać przez internet jak i na co wydawane są pieniądze podatnika.

 

Więcej z tego działu…

VII Festiwal filmów dokumentalnych NIEZŁOMNI, NIEPOKORNI, WYKLĘCI 1939-1989

W Społecznym Muzeum TPZT odbył się przegląd wybranych filmów prezentowanych podczas "VII Festiwalu filmów dokumentalnych NIEZŁOMNI, NIEPOKORNI, WYKLĘCI 1939-1989" (Gdynia, 26-29 IX 2015).

Wywiad z kandydatem na burmistrza Łochowa Robertem Gołaszewskim

W najbliższą niedzielę mieszkańcy gm. Łochów w II turze głosowania wybiorą Burmistrza Łochowa. Oto mój wywiad z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Robertem Gołaszewskim, który w I turze uzyskał najlepszy wynik spośród czworga startujących kandydatów.

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie

Wspaniała atmosfera, rzeczowe wystąpienia, dobre słowo Prezydenta elekta Andrzeja Dudy i bardzo merytoryczne otwarcie kampanii wyborczej do parlamentu kandydatki na Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło...

Zostałem radnym w Powiecie Wołomińskim

Moje ślubowanie radnego w Radzie Powiatu Wołomińskiego...

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią.