• 2008-10-02 00:48
  • Robert Szydlik

Wspólnie z moim śp. ojcem Wincentym Szydlikiem (1946-2004) wydaliśmy książkę poświęconą historii Tłuszcza. Rozdział poświęcony środowisku geograficznemu przygotował Krzysztof Nowak.

Nasza publikacja wniosła sporo nowego do wiedzy nt. przesłości Tłuszcza i okolic, choć nie ukrywaliśmy, że w dużej mierze czerpaliśmy także z pracy S.Kielaka "Tłuszcz. Wieś - osada - miasto. 1447-1980". Ale i ten autor czerpał z pracy Lewickiego... Każdy zajmujący się historią czerpie z badań poprzedników. Ważne tylko, by otwarcie się na nich powoływał. Książka zawierała szereg błędów, ale nie zmieniały one faktu, że pojawiła sie pierwsza synteza dziejów "ziemi tłuszczańskiej". Używam tu cudzysłowu, bo zawsze razi mnie ten termin. Była bowiem w przeszłości ziemia nurska, łomżyńska, warszawska, ale tłuszczańska - to trochę przesada...
R.Sz.

Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.