• 2008-11-03 01:47
  • Robert Szydlik
Recenzje w

W 2005 roku nawiązałem współpracę z periodykiem historycznym wydawanym przez Mazowieckie Towarzystwo Naukowe i Archiwum Państwowe m. st. Warszawy.

Współpraca ta ograniczyła się na początku do napisania dwóch recenzji, ponieważ na poważniejsze opracowania nie starczyło już czasu. Praca zawodowa, wówczas na 1,5 etatu + różne zlecenia, mocno ograniczyła moją działalność "naukową". Nie mniej w dwóch kolejnych tomach "Rocznika Mazowieckiego" zamieściłem dwie recenzje:

Robert Szydlik, Jacek Szczepański – Wojska balonowe. Legionowo 1897-1939 [w:] „Rocznik Mazowiecki”, T. XVII, Warszawa 2005 

Robert Szydlik, Jacek Szczepański – Z dziejów rosyjskiego 4 batalionu kolejowego (1877-1915) [w:] „Rocznik Mazowiecki”, T. XVIII, Warszawa 2006

R. Sz.


Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.