• 2008-11-14 02:38
  • Robert Szydlik
Publikacje w

W 2005 roku nawiązałem współpracę z redagowanym przez prof. Dra hab. Arkadiusza Kołodziejczyka periodykiem historycznym (wydawanym przez Urząd Miejski w Wołominie).

Do II tomu, który miał ukazać się w 2006 roku dostarczyłem jedno dłuższe opracowanie, recenzję, notę wydawniczą i wspomnienie o dr. Tadeuszu Swacie. Dokładny opis bibliograficzny tych publikacji znajduje się niżej:

ARTYKUŁY

Robert Szydlik, 100. rocznica powstania „Siewby” (1906-1908) – pierwszego pisma chłopskiego na Mazowszu, wydawanego w Tłuszczu, w powiecie radzymińskim [w:] „Rocznik Wołomiński”, T. II, Wołomin 2006

RECENZJE

Robert Szydlik, Rocznik Legionowski, Tom I i Tom II [w:] „Rocznik Wołomiński”, T. II, Wołomin 2006

NOTY WYDAWNICZE
Robert Szydlik, Andrzej Firewicz – Sadowne i okolice wczoraj i dziś [w:] „Rocznik Wołomiński”, T. II, Wołomin 2006
ZMARLI
Robert Szydlik, Dr Tadeusz Swat (1936-2006) [w:] „Rocznik Wołomiński”, T. II, Wołomin 2006
R. Sz.
Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.