• 2010-09-14 20:53
  • Robert Szydlik
Małe ojczyzny z prof. Samsonowiczem

6 grudnia 2007 roku wziąłem udział w II Sympozjum Regionalistów Mazowieckich w Długosiodle, gdzie byłem jednym z kilku prelegentów obok prof. dra hab. Henryka Samsonowicza i dra Jerzego Kijowskiego.

Sympozja Regionalistów Mazowieckich zawsze organizowane są w terenie, gdyż ich rolą jest budowanie i umacnianie samoświadomości regionalnej poszczególnych części Mazowsza i promowanie wśród nauczycieli i władz samorządowych edukacji regionalne. Przez taką edukację regionalną rozumie się nauczanie historii, przyrody, języka polskiego czy wiedzy o społeczeństwie ze szczególnym uwzględnieniem treści lokalnych. W historii będzie chodziło o szersze eksponowanie historii lokalnej, w języku polskim - miejsowej gwary i dorobku pisarskiego literatów związanych z danym terenem, a w naukach przyrodnczych większe skupienie na lokalnych osobliwościach fauny i flory, ukształtowania terenu czy nawet warstw geologicznych.

II Sympozjum Regionalistów Mazowieckich w Długosiodle odbywało się pod hasłem "Rola liderów w rozwoju małych ojczyzn na przykładzie kurpiowskiej Puszczy Zielonej i Białej. Program sympozjum był bogaty w referaty, ale najważniejszy był wśród nich głos znanego historyka-mediewisty prof. Henryka Samsonowicza, który mówił o pradziejach Puszczy Białej oraz szczególnej roli Długosiodła w średniowieczu. Ja wygłosiłem referat "Skąd nasz ród - nazwiska kurpiowskie w Puszczy Zielonej i Puszczy Białej". Na zdjęciu niżej podpisany podczas swojego wystąpienia; obok prof. Samsonowicz.

Robert Szydlik
Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.