• 2008-09-08 08:30
  • Robert Szydlik
Moja pierwsza gazeta? Szkolna!

Pierwszy numer własnego "dwutygodnika" stworzyliśmy z kolegą w liceum, ale zdjęła nam go... "cenzura" :-). Był wrzesień 1989 roku...

Wrzesień 1989 roku był dobrym momentem, by ruszyć z "wolną prasą". Tylko że ja byłem wówczas 15-latkiem, który rozpoczął naukę w LO w Radzyminie. Wspólnie z kolegą ze starszej klasy wpadliśmy na pomysł, by robić gazetę, której kolejne numery mieliśmy umieszczać w szkolnej gablocie. Dyrektor się zgodził, ale gdy zobaczył pierwszy numer naszego jakże patriotycznego periodyku, delikatnie mówiąc - zdenerwował się. P.T. Dyrektor – jego nazwisko pominę milczeniem – zrugał nas i zabronił dalszej działalności "prasowej” mówiąc: Jak panowie nie wstydzili się napisać o tym faszyście Dmowskim? Roman Dmowski pojawił się w gazetce jako jeden z ojców polskiej niepodległości. Niestety, numer mojej pierwszej gazety nie zachował się. :-(

Po tej przygodzie mój kolega zniechęcił się do dalszej działalności na rynku mediów. Ja wprost przeciwnie. ;-)

Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.