Promocja książki

Frekwencja dopisała - na spotkanie z autorami przybyło ponad 40 osób... Wśród gość mieliśmy kilka utytułowanych postaci a także liczne grono nauczycieli z Tłuszcza i terenu całej gminy a także miłośników lokalnej historii.

 
Spotkanie z czytelnikami współorganizowałem z burmistrzem Janem Krzysztofem Białkiem i Biblioteką Publiczną w Tłuszczu. To w jej gościnnych progach autorzy książki "Siewba" 1906-1908 mogli spotkać się czytelnikami.
Niezręcznie mi o tym pisać, bo byłem tylko jednym z kilku autorów i jednym z dwóch jej redaktorów - a to mnie przyszło poprowadzić to spotkanie. W swoim wystąpieniu starałem się przywołać klimat sesji popularno-naukowej, która odbyła się w Tłuszczu 2 czerwca 2006 roku w 100. rocznicę założenia pierwszego pisma chłopskiego w Królestwie Polskim – pisma, którego redakcja mieściła się właśnie w Tłuszczu. Pokrótce przypomniałem więc sylwetki autorów kolejnych referatów, których wystąpienia, już w formie pisemnej, pozwoliły na przygotowanie do druku książki „Siewba” 1906 – 1908, a także nawiązałem do treści kolejnych artykułów.
Podczas wspomnianej sesji przed czterema laty swoje referaty (w całości zamieszczone w książce) wygłosili: prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński (Uniwersytet w Białymstoku), prof. dr hab. Arkadiusz Kołodziejczyk (Akademia Podlaska w Siedlcach), dr Janusz Gmitruk (dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie), dr Jerzy Mazurek (wicedyrektor MHPRL), mgr Robert Szydlik (regionalista, Tłuszcz), Andrzej Kruk (regionalista, Tłuszcz) oraz Włodzimierz Krajewski (prezes Zarządu Powiatowego PSL w Wołominie). Ponadto w książce znalazło się Słowo wstępne Burmistrza Tłuszcza Jana Krzysztofa Białka oraz Przedmowa redaktorów wydania: Janusza Gmitruka i niżej podpisanego.
Spośród wyżej wymienionych autorów na spotkaniu z mieszkańcami Tłuszcza zabrakło prof. Adama Dobrońskiego, który w ostatniej chwili odwołał swoje przybycie w związku z pilnymi obowiązkami na macierzystej uczelni. Drugim autorem, który nie mógł dotrzeć na promocję był dr Jerzy Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego – placówki, która wydała omawianą tu publikację. Był natomiast wicedyrektor tego Muzeum, dr Jerzy Mazurek, który przywiózł ze sobą z Warszawy około 30 książek. Żałował, że tak mało, bo choć były sprzedawane, a nie rozdawane, bardzo szybko ich zabrakło!
Poruszony tematem spotkania prof. Arkadiusz Kołodziejczyk kilkakrotnie zabierał głos. Oprócz niego swoimi refleksjami podzielili się z czytelnikami także inni autorzy – tłuszczański regionalista Andrzej Kruk (jedyny rodowity tłuszczanin z dziada pradziada wśród autorów książki) a także Włodzimierz Krajewski z Kobyłki, wieloletni prezes powiatowych i wojewódzkich struktur PSL...
Wśród gości mieliśmy także dra Jacka Szczepańskiego, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Legionowo (i zarazem wybitnego muzealnika i historyka wojskowości) oraz dra Krzysztofa Urbanka – historyka filozofii, wykładowcę w Wyższej Szkole im. Bogdana Jańskiego w Warszawie (uznanego tłumacza dzieł kolumbijskiego myśliciela Nicolasa Gomeza Davili, a w latach 1980-1989 ucznia... tłuszczańskiej podstawówki)...
Pod koniec "części oficjalnej" znalazł się oczywiście czas na wypowiedzi gości i kilka osób podzieliło się z zebranymi swoimi refleksjami na temat samej książki, ruchu ludowego czy osób w niego zaangażowanych...
Chwilę później burmistrz Jan Krzysztof Białek otwierał szampana, a pracowite Panie Bibliotekarki uwijały się przy serwowaniu gościom poczęstunku. W "tak pięknych okolicznościach przyrody” można było już swobodniej porozmawiać, wymienić poglądy lub choćby serdeczności... Byłbym zapomniał – wcześniej jeszcze dostałem od pani dyrektor Bogumiły Boguszewskiej piękny bukiet kwiatów ułożonych przez panie florystki. Szczerze mówiąc byłem zaskoczony. Potraktowano mnie bowiem bardziej niż godnie – niczym autora jakiejś ważkiej kilkutomowej pracy, podczas gdy byłem tylko jednym z wielu. Owszem, organizowałem przed czterema laty sesję a później przyczyniłem się do ukazania się książki, ale..., ale... Cóż powiedzieć? Non sum dignus...
Dziękuję całej Bibliotece – teraz muszę pomyśleć, jak się Paniom Bibliotekarkom odwdzięczyć za tak serdeczne przyjęcie... Dziękuję panu Burmistrzowi - nie tylko za szampana... Dziękuję też wszystkim Gościom. Było mi miło naprawdę miło spotkać się z Państwem.


Robert SzydlikWięcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.