• 2010-10-26 10:20
  • Robert Szydlik
Co pan sądzi o herbie Tłuszcza jako projektant?

"Projektował pan herby dla gmin. Proszę powiedzieć, jaka jest pana opinia o herbie Tłuszcza. Mnie wydaje się on dziwny..." - Monika, Tłuszcz

Niestety, choć nasz "herb", znany w obecnej postaci od ok. 20 lat, jest narysowany na tarczy herbowej, z prawdziwym herbem ma niewiele wspólnego. To bardziej logo miasta i gminy, ponieważ pozostaje w sprzeczności z kilkoma podstawowymi zasadami heraldyki. Wymienię tylko niektóre z nich:

1.W heraldyce stosuje się tylko podstawowe barwy: czerwień, błękit, zieleń, czerń oraz metale: złoto (barwa żółta) i srebro (barwa biała).
Herb Tłuszcza ma tarczę w dwu różnych odcieniach niebieskiego, co jest absolutnie niedopuszczalne. Poza tym przez środek biegnie zielona "belka" z żółtym obramowaniem - nie wiadomo, co ma ona symbolizować (ziemię?)... Nadto zestawienie w tle tarczy barw - od góry: błękitnej, złotej, zielonej, złotej i granatowej wydaje się kuriozalne nawet dla osób nie znających prawideł heraldycznych ale mających jako takie pojęcie o kolorach, grafice i kompozycji.

2. Znakomita większość herbów na Mazowszu była umieszczana w niedzielonym polu jednobarwnej tarczy: czerwonej, srebrnej, złotej itp... Herb Tłuszcza, zależnie od koloru bobra, mógłby mieć tarczę koloru zielonego, błękitnego... Ale też dało by się skomponować herb z tłem czerwonym, czy złotym (żółtym).
 
3. W heraldyce postaci ludzi i zwierząt zawsze mają głowę zwróconą w heraldyczną prawą stronę (dla patrzącego - lewą). Proszę porównać, w którą stronę "patrzy" Orzeł Biały z godła Polski, warszawska Syrenka, czy lubelski Koziołek... Czasami można spotkać w herbarzach takie godło odwrócone, ale wiemy, co oznaczają figury odwrócone - odwrócony krzyż czy odwrócona przez nazistów swastyka... Odwrócona postać ludzka lub zwierzęca w herbie oznacza, że właściciel herbu jest... z nieprawego łoża. Nie obrażajmy się - dziś, w XXI wieku, i gdy mówimy o herbie Tłuszcza, to historia bardziej zabawna niż przerażająca, ale warto by było zadbać, by nasz bóbr nie był bastardem...

3. Postaci ludzi i zwierząt w herbach mogą mieć barwę naturalną (Syrenka Warszawska), symboliczną (czerwony lew w herbie Szkocji) lub konturową (białą, z czarną obwódką - jak w książeczce do kolorowania). Bóbr w herbie Tłuszcza jest szary. Powinien być brązowy, czerwony (uproszczenie barwy brązowej - często stosowane w heraldyce - patrz czerwone byki, tury, orły itp.) lub właśnie konturowy (czyli "czarno-biały").

Dziękuję Pani Monice za to pytanie, bo właśnie wahałem się, czy w moim programie wyborczym poruszać ten temat. Nie wiem, na ile mieszkańców to zainteresuje. Chciałbym bowiem jako radny "zafundować" Miastu i Gminie Tłuszcz herb zgodny ze sztuką heraldyczną, a do tego flagę i ozdobną pieczęć. Komplet takich projektów - które muszę być wielokrotnie opiniowane przez Komisję Herladyczną przy MSWiA (aż do skutku) - kosztuje u różnych projektantów 5-8 tys. zł... Jeśli Rada Gminy przychyliłaby się do mojej propozycji, opracowałbym te projekty ZA DARMO - prosząc jedynie o zwrot kosztów kilku podróży do MSWiA - i zadbał o to, by uzyskały one pozytywną opinię Komisji Heraldycznej. Ale czy mieszkańcy miasta i gminy chcą mieć prawdziwy herb, flagę i ozdobną pieczęć? Czekam na Państwa opinie i zachęcam do zapoznania się z moimi wybranymi projektami, zamieszczonymi w dziale Zlecenia.


Robert Szydlik
Więcej z tego działu…