• 2008-09-08 09:17
  • Robert Szydlik
Prawie własna

Na terenie Gminy Tłuszcz ukazywał się kiedyś taki tygodnik... Od grudnia 1995 r. do czerwca 1996 r.

To była moja pierwsza redakcja! Wspólnie z moim śp. ojcem Wincentym (1946-2004; RIP) redagowaliśmy przez pół roku "Gazetę Tłuszczańską". On jako naczelny, ja jako sekretarz; kolportażem zajmował się Pan Józef Kujawa ***.

Wydawcą tego tygodnika była Agencja TiO z Legionowa (właściciel kilku tygodników lokalnych pod Warszawą). Niestety, twarda ekonomia (czytaj: niedostatek reklam) nie pozwoliły temu tygodnikowi dłużej utrzymać się na lokalnym rynku. Z perspektywy czasu wiem, jak wielu rzeczy jeszcze wtedy nie umiałem. To były rzeczywiste początki i prawdziwa partyzantka. Dwóch ludzi w mieszkaniu w bloku pisało, redagowało, wreszcie - łamało gazetę. Gdy zamykano tytuł, było nam naprawdę przykro... A dziś? Jest co wspominać...

*** Gdy ktoś wspomina woj. ostrołęckie, zawsze zaznaczam, że pierwszym "wywrotowcem", który dążył do obalenia tego województwa był Józef Kujawa, który poza zaangażowaniem w organizację referendum w sprawie odłączenie Tłuszcza i Klembowa od ww. jednostki administracyjnej, walczył też... kluczem. Tak - kluczem, choć nie wiem, czy był on rozmiaru 14 czy 16, ale kluczem tym wielokrotnie odkręcał tablicę z oznaczeniem granic województwa stołecznego i ostrołęckiego koło Krzywicy na trasie z Tłuszcza do Wołomina. Ostatni raz tę tablicę odkręcił już legalnie, gdy z 49 "stanów" zrobiło się tylko 16. Tablica powędrowała tam, gdzie jej miejsce - do tłuszczańskiego muzeum.

Więcej z tego działu…

Sprowadźmy rodaków ze Wschodu

Akcja odpalona 5 września już 10 dni później miała 4000 polubień. Teraz 4500. To znaczy, że warto było, że temat jest ważny i wielu Polaków czuje moralny obowiązek, by pomóc rodakom ze Wschodu, którzy niejednokrotnie żyją w skromnych warunkach i marzą, by powrócić do Ojczyzny - swojej, bądź rodziców czy dziadków.

POLSKIE ROCZNICE. 605 lat po Grunwaldzie

Mój artykuł poświęcony 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, który ukazał się w gazetach: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, Czas Ciechanowa, Gazeta Lokalna (Mińsk Maz.) oraz Patria. 

Palac w Hrzęsnem ma 380 lat (1635-2015)

Najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego wzniesiono w 1635 roku dla ówczesnego właściciela dóbr Chrzęsne Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. W swojej epoce i później nie była to zwyczajna siedziba szlachecka, bo dwory ziemiańskie długo jeszcze wznoszono – głównie z drewna. Pałac ten stanowił prawdziwą rezydencję magnacką.

ZMUSIŁEM NIEMCÓW - ODSZCZEKALI... 


General-Anzeiger Bonn zamieścił artykuł ze sformułowaniem "polnischen Konzentrationslager in Chelmno".

Gruzińska moneta ze śp. Prezydentem Kaczyńskim?

We wrześniu podczas II IHW Conference on Heraldry and Vexillology in Europe Kolega Heraldyk z Gruzji pokazał mi projekt monety okolicznościowej ze śp. Prezydentem Kaczyńskim, którego Gruzini - jak wiadomo (i wiadomo dlaczego) - darzyli szacunkiem, a dziś obdarzają wdzięczną pamięcią. 

VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej"

15 lipca ukazał się kolejny, już VIII nr Biuletynu LGD "Równiny Wołomińskiej". W numerze, który opracowałem na zlecenie LGD znajdą Państwo m.in.: wywiady z Przewodniczącym LGD Januszem T. Czarnogórskim a także z Burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.