Tu jesteś: Strona główna >  Dorobek - historia i etnografia >  Krzyże i kapliczki (drewniana...

Dorobek - historia i etnografia

Krzyże i kapliczki (drewniana architektura sakralna Puszczy Białej)

Krzyże i kapliczki (drewniana architektura sakralna Puszczy Białej)

Data:
2008-09-12 09:03
W 1999 roku wystartowałem w konkursie na projekty badawcze Komitetu Badań Naukowych przy Urzędzie Rady Ministrów.

Nie spodziewałem się, że otrzymam tzw. grant badawczy, ale udało się. Moja praca, którą wykonałem w 2000 roku, nosiła tytuł Zabytki drewnianej architektury sakralnej na terenie Puszczy Białej. Dokumentacja historyczna i fotograficzna - Kapliczki i krzyże przydrożne. Składała się na nią dokumentacja fotograficzna krzyży, kaplic i kapliczek przydrożnych Puszczy Białej a całość była opatrzona opracowaniem etnograficznym.

Skąd pomysł na Puszczę Białą? Stamtąd pochodzi rodzina Szydlików. W Osuchowej, gdzie istnieje Sanktuarium Maryjne, urodził się mój ojciec, mój dziadek, pradziadek i wszyscy moi pra-pra począwszy od ok. 1760 roku, bo wtedy moja rodzina przywędrowała z Puszczy Zielonej (królewskiej) do Puszczy Białej (biskupiej) wraz z innymi osadnikami, którzy mieli zasiedlić tzw. pustki.

Zdjęcie przedstawia drewnianą bieloną wapnem kapliczkę na skraju Puszczy Białej pomiędzy wioską Bojany a miasteczkiem Brok nad Bugiem. Według legendy w kapliczce miał kiedyś zamieszkiwać pustelnik. Niedowiarki twierdzą, że to niemożliwe, ale trzeba pamiętać, że kapliczkę wzniesiono w miejsce poprzedniej, która rozpadła się ze starości...

R.Sz.