Tu jesteś: Strona główna >  Dorobek - historia i etnografia >  Kościoły (drewniana architektura...

Dorobek - historia i etnografia

Kościoły (drewniana architektura sakralna Puszczy Białej)

Kościoły (drewniana architektura sakralna Puszczy Białej)

Data:
2008-10-01 23:22
W 2001 roku po raz drugi otrzymałem grant badawczy z Komitetu Badań Naukowych przy Urzędzie rady Ministrów.z

Wykonany wW 2000 roku projekt Zabytki drewnianej architektury sakralnej na terenie Puszczy Białej. Dokumentacja historyczna i fotograficzna - Kapliczki i krzyże przydrożne okazał się na tyle udany, że w nastepnym roku ponownie otrzymywałem zlecenie z KBN-u pozwalające na kontunowanie podjętego tematu. Tym razem miałem opracować Zabytki drewnianej architektury sakralnej na terenie Puszczy Białej - Kościoły, a w 2002 roku część trzeciąZabytki drewnianej architektury sakralnej na terenie Puszczy Białej - Kościoły.

Druga część zawierała dokumentację fotograficzną dotyczącą czterech kościołów i jednej kaplicy pokościelnej (na zdejęciu). Opracowanie historyczne zawierało informacje z zakresu budownictwa drzewnego, sztuki ludowej itp. i obejmowało także te światynie drewniane, które już nieistnieją, ale co do których pozostał bogaty materiał źródłowy.

Skąd pomysł na Puszczę Białą? Stamtąd pochodzi rodzina Szydlików. W Osuchowej, gdzie istnieje Sanktuarium Maryjne, urodził się mój ojciec, mój dziadek, pradziadek i wszyscy moi pra-pra począwszy od ok. 1760 roku, bo wtedy moja rodzina przywędrowała z Puszczy Zielonej (królewskiej) do Puszczy Białej (biskupiej) wraz z innymi osadnikami, którzy mieli zasiedlić tzw. pustki.

Zdjęcie przedstawia Kaplicę Objawień w Osuchowej, którą w latach 80. zbudowano z materiału z rozebranego w tej wsi drewnianego kościoła, który w 1943 roku wznieśli wszyscy mieszkańcy wsi. Wśród nich był mój dziadek Józef i jego bracia-cieśle Julian i Antoni.

R.Sz.