Dorobek - historia i etnografia
Kościoły (drewniana architektura sakralna Puszczy Białej)
- Data:
- 2008-10-01 23:22
Wykonany wW 2000 roku projekt Zabytki drewnianej architektury sakralnej na terenie Puszczy Białej. Dokumentacja historyczna i fotograficzna - Kapliczki i krzyże przydrożne okazał się na tyle udany, że w nastepnym roku ponownie otrzymywałem zlecenie z KBN-u pozwalające na kontunowanie podjętego tematu. Tym razem miałem opracować Zabytki drewnianej architektury sakralnej na terenie Puszczy Białej - Kościoły, a w 2002 roku część trzecią - Zabytki drewnianej architektury sakralnej na terenie Puszczy Białej - Kościoły.
Druga część zawierała dokumentację fotograficzną dotyczącą czterech kościołów i jednej kaplicy pokościelnej (na zdejęciu). Opracowanie historyczne zawierało informacje z zakresu budownictwa drzewnego, sztuki ludowej itp. i obejmowało także te światynie drewniane, które już nieistnieją, ale co do których pozostał bogaty materiał źródłowy.
Skąd pomysł na Puszczę Białą? Stamtąd pochodzi rodzina Szydlików. W Osuchowej, gdzie istnieje Sanktuarium Maryjne, urodził się mój ojciec, mój dziadek, pradziadek i wszyscy moi pra-pra począwszy od ok. 1760 roku, bo wtedy moja rodzina przywędrowała z Puszczy Zielonej (królewskiej) do Puszczy Białej (biskupiej) wraz z innymi osadnikami, którzy mieli zasiedlić tzw. pustki.
Zdjęcie przedstawia Kaplicę Objawień w Osuchowej, którą w latach 80. zbudowano z materiału z rozebranego w tej wsi drewnianego kościoła, który w 1943 roku wznieśli wszyscy mieszkańcy wsi. Wśród nich był mój dziadek Józef i jego bracia-cieśle Julian i Antoni.
R.Sz.
więcej w tym dziale:
-
Herby i flagi w Muzeum TPZT
-
I Europejska Konferencja Heraldyczno-Weksylologiczna
-
Logo Klubu Radnych Razem dla Gminy
-
Logo Biblioteki Publicznej w Tłuszczu
-
Promocja książki "Siewba" 1906-1908 - już za nami
-
Małe ojczyzny z prof. Samsonowiczem
-
"Tłuszcz. Studia i szkice z dziejów"
-
Promocja książki "Siewba" 1906-1908
-
Kalendarz Agencji Forum
-
Publikacje w "Roczniku Wołomińskim"
-
100-lecie założenia "Siewby" – pierwszego pisma chłopskiego w Królestwie Polskim
-
Recenzje w "Roczniku Mazowieckim"
-
Chałupy (zabytkowa architektura drewniana Puszczy Białej)
-
"Tłuszcz. Studia z dziejów"
- Kościoły (drewniana architektura sakralna Puszczy Białej)
KONTAKT Z RADNYM

Robert Szydlik - Radny Powiatu Wołomińskiego
reprezentujący gminy TŁUSZCZ, JADÓW, Strachówka oczekuje na Państwa pytania, pomysły i sugestie.
Odpowiedzi na państwa pytania
Szanowny Panie, Tak, to prawda. Mam nadzieję, że zadanie to zostanie wykonane. Niestety, od razu nie zostanie wybudowany chodnik na całej długości...