Tu jesteś: Strona główna >  Zlecenia - heraldyka, grafika, redago... >  Herb i Flaga Osuchowej (non profit)

Zlecenia - heraldyka, grafika, redagowanie

Herb i Flaga Osuchowej (non profit)

Herb i Flaga Osuchowej (non profit)

Data:
2008-06-15 16:45
Swoje symbole w postaci herbu i flagi zwykle mają większe jednostki administracyjne, ale wsie bardzo rzadko...

Osuchowa dorobiła się swojego herbu i flagi, choć jest tylko dużą wsią w gminie Ostrów Mazowiecka. W tej wsi urodził się mój ojciec i wszyscy moi przodkowie począwszy od II połowy XVIII wieku. W tej to wsi 100 lat temu miały miejsca objawienia i dziś Osuchowa jest lokalnym ośrodkiem Kultu Maryjnego z własnym Sanktuarium. Urokliwa wioska położona w sercu Puszczy Białej co roku przyciąga 3 maja setki pielgrzymów z okolic, którzy przybywają na odpust sanktuaryjny ku czci NMP Królowej Polski. Nieco mniejszy ale równie hucznie obchodzony jest drugi odpust – parafialny śśw. Piotra i Pawła – 29 maja.

Osuchowa staje się w sezonie letnim miejscem wycieczek parafialnych, ale też miejscowością prawdziwie letniskową. Tutejsze lasy i stawy przyciągają warszawiaków i innych „miastowych”, a szczególnie tych, którzy z wioski wyszli jako młodzi ludzie, by na starość coraz częściej do niej wracać. Wracał do niej pod koniec życia także mój ojciec, śp. Wincenty Szydlik (1946-2004), który wzruszał się (czego w innych sytuacjach nigdy nie okazywał), gdy tylko przekraczał magiczną w jego pojęciu granicę między „światem” a „początkiem”. Ilekroć z drogi Warszawa - Białystok wkraczał w leśny ostęp, zwykł był wówczas mawiać: „Oto moja Itaka”, albo po łacinie: „regressus ad uterum” (powrót do łona / do początków)... Miał tego rodzaju powiedzonek niemało i chętnie się nimi bawił, gdy dopisywał mu humor.

Z tych powrotów mojego ojca do Osuchowej wzięły się jego dwie książki: „Pójdź Traktem Świętojańskim” i „Puszcza Biała. Strony rodzinne”. Ojciec przy okazji swoich historycznych poszukiwań „wynalazł” 800-lecie Osuchowej. Ba, 800-lecia całej serii wsi w Puszczy Białej, wsi lokowanych (lub wzmiankowanych) w 1203 roku. Z tej okazji zapraszano go wówczas do kolejnych wiosek na kolejne uroczystości, podczas których z „mroków średniowiecza” wydobywał na światło dzienne fakty ale i dykteryjki...

Gdy już Go zabrakło, napisał do mnie kiedyś maila informatyk, który hobbystycznie zbudował stronę internetową Osuchowej. Zapytał, czy nie zaprojektowałbym herbu i flagi dla Osuchowej. Zdziwiłem się, bo Osuchowa to wieś, a nadto jeszcze nigdy tu nie było dziedziców, ani żadnych herbów. Włościanie tutejsi żyli z lasu (bartnictwo, smolarstwo itp.), a z uprawianych pól płacili jedynie dzierżawę – 3 grosze od łana biskupowi płockiemu... Ale pomysłodawca dalej naciskał: „Niech więc to będzie logo, które ma kształt herbu i sztandar albo proporzec w kształcie flagi”. Do akcji szybko włączył się miejscowy Proboszcz oraz Wicewójt Gminy Ostrów Mazowiecka (też osuchowiak). Tak powstał herb i flaga Osuchowej. Stworzyłem je bezpłatnie dla wioski swoich przodków. Warto nadmienić, że nie podlegały one opinii Komisji Heraldycznej ale i tak zadbałem o względną poprawność projektów i zgodność ze sztuką. W herbie znalazło się jedno tylko świadome uchybienie. Graficznie jest idealnie: zachowane zostały proporcje, tarcza jest ładnie wypełniona, ale mamy tu za dużo co najmniej o jedno godło... Nikt jednak nie chciał zrezygnować ani z głowicy pastorału (poddaństwa pod biskupa płockiego 1203-1795), ani z Maryjnej Lilijki (nawiązanie do Objawień), ani znaku bartnego z końca XVII wieku... Ale to już inna historia.
Niżej podaję opis i symbolikę...

Herb Osuchowej
Na tarczy hiszpańskiej w polu zielonym: na prawej flance lilijka srebrna z klamrą złotą a pod nią zapleciona wstążka lniana srebrna, na lewej flance znamię bartne w kształcie krzyża św. Piotra złote, w podstawie tarczy rzeka falista srebrna.
- kolor zielony tła tarczy herbowej nawiązuje wprost do topogrtafii - Osuchowa leży w Puszczy Białej.
- Lilijka srebrna z klamrą złotą - symbolizuje Matkę Boską. Lilia już od wczesnego średniowiecza jest symbolem Maryjnym, gdyż symbolizuje czystość i Niepokalane Poczęcie. Klamra złota lilijki nawiązuje do tytułu Królowej Polski (złoto to kolor królewski).
- Zapleciona wstążka lniana srebrna - symbolizuje płótno, o którym mówi Orędzie Matki Boskiej Osuchowskiej.
- Zamię bartne złote - nawiązuje wprost do tradycji bartniczych Puszczy Białej i bartnictwa w samej Osuchowej. Ponadto zastosowany znak bartny ma kształt krzyża św. Piotra (jednego z Patronów osuchowskiej parafii). Użyte w herbie znamię bartne jest konkretnym i najstarszym znanym nam dzisiaj znakiem cechowym bartnika z Osuchowej - Jana Kuleszy, którym ten pieczętował swoje barcie na przełomie wieków XVII i XVIII. Bartnictwem leśnym zajmowano się w Osuchowej co najmniej od połowy wieku XVII. Znamy z nazwiska pierwszych bartników noszących nazwiska: Kabat i Osuchowski. Później bartnictwem zajmowali się także w Osuchowej Kuleszowie, Gagowie, Stankiewiczowie i przedstawiciele innych rodzin.
- Rzeka falista srebrna - symbolizuje bezpośrednio rzekę Tuchełkę oraz związane z nią Orędzie MBO, którego treść łączy się bezpośrednio z tą rzeką.


Spodobała się Państwu moja historia? Jeśli tak, odwiedźcie kiedyś Osuchową lub chociaż jej stronę internetową
www.Osuchowa.pl.
Robert Szydlik